نشانه‌های اسکولیوز و درمان انحراف ستون فقرات

نشانه‌های اسکولیوز و درمان انحراف ستون فقرات

برخی افراد ناخودآگاه همیشه به یک طرف خم می‌شوند. به طوری که یکی از شانه‌ها یا کتف‌هایشان بالاتر از دیگری قرار می‌گیرد. چنین افرادی معمولا مبتلا به انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز هستند. انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز عارضه‌ای است که طی آن، ستون مهره‌ها به یک طرف قوس پیدا می‌کند. این عارضه می‌تواند هر بخشی از ستون فقرات را درگیر کند، ولی این عارضه بیشتر سینه و قسمت تحتانی کمر را درگیر می‌کند . به بیان دیگر، اسکولیوز زمانی بروز می‌یابد که ستون فقرات از قسمت جانبی و طرفین انحراف یابد و قوس طبیعی ستون فقرات به یک طرف مایل شود .فیوژن ستون فقرات برای متوقف کردن انحنا اسکولیوز از رشد بیشتر خیلی موفقیت امیز است.

درمان انحراف ستون فقرات

 

نشانه‌های اسکولیوز

- کمی سر به یک طرف خم می‌شود.

- قفسه سینه متقارن نیست، دنده‌ها ممکن است در ارتفاع‌های نامساوی قرار داشته باشند.

- یک طرف باسن برجسته‌تر از طرف دیگر خواهد بود.

- لباس‌های فرد بخوبی روی بدن او نمی‌ایستند.

- یکی از شانه‌ها یا کتف‌ها بالاتر از دیگری قرار می‌گیرد.

- فرد ممکن است به یک طرف خم شود.

- نامساوی بودن طول پاها

- برخی از انواع اسکولیوز می‌توانند باعث ایجاد کمردرد شوند، ولی برای بیشتر افراد اسکولیوز دردناک نیست.

 

ضرورت نیاز به بریس در رفع اسکولیوز

بیشتر مردم با اسکولیوز نباید بریس بپوشند. ازهرشش بیماردر حال بلوغ با اسکولیوز یکنفر علایمی را نشان میدهند که ممکن است انحنا انها در سن جهش رشد، افزایش پیدا کند. بنابراین اگر شما علایم افزایش و پیشرفت انحنا را داشته باشید دکتر شما ممکن است تو صیه کند که بریس طراحی شده بخصوصی را بپوشید که انحنا را از بزرگ شدن بیشتر در موقعیکه ستون فقرات شما رشد میکند حفظ نماید.

 

درمان اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

درمان انحراف ستون فقرات | جراحی دیسک کمر

 

درمان اسکولیوز

بیشتر بیمارانی که به اسکولیوز مبتلا هستند خمیدگی خفیفی در ستون فقرات خود دارند،در حالی که به عمل جراحی نیازی ندارند. در این موارد،  متخصص ستون فقرات جلسات درمانی منظم با فاصله چهار تا شش ماه را برای تحت نظر داشتن قوس ستون فقرات توسط اشعه ایکس تجویز می‌کند.

درجه اصلاح بعداز جراحی بستگی به ان دارد که قبل از جراحی، اسکولیوز شما چقدرانعطاف داشته است. بطور کلی هر چقدر انحنا شما نرم ومنعطف باشد درجراحی اصلاح بیشتری خواهید گرفت. دکتر شما قبل از جراحی میتواند انعطاف پذیری انحنا شما را با رادیوگرافی مخصوصی که فیلم درحال خمیده ویا درحال کشش خوانده می شود اندازه بگیرد.در مواردی که اسکولیوز خفیف است و مشکلی برای فرد ایجاد نکرده درمان خاصی نیاز نبوده و تنها باید با معاینات دوره ای میزان انحراف ستون فقرات را تحت نظر قرار داد.

در مواردی که انحراف مشخص بوده و مشکلاتی برای بیمار ایجاد کرده بستن بریس های مخصوص ، فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی می تواند به بهبودی شرایط بیمار کمک کند.بریس های طبی اغلب به منظور جلوگیری از پیشرفت و تشدید انحراف خفیف ستون فقرات کمک می کنند و تا حدودی می توانند به کاهش انحراف کمک کنند.

فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی می تواند به کاهش انحراف ایجاد شده و درمان اسکولیوز کمک کند.فیزیوتراپیست با ارزیابی دقیق بیمار و بررسی میزان شدت اسکولیوز برنامه تمرینی خاصی را برای هر بیمار تنظیم می کند.فیزیوتراپیس همچنین از تکینک های درمان دستی و کایروپراکتیک برای درمان و کاهش انحراف ایجاد شده بهره می برد.روش های الکتروتراپی و طب سوزنی نیز از جمله روش هایی هستند که متخصص فیزیوتراپی در درمان اسکولیوز مورد استفاده قرار می دهد. 

در موارد انحراف شدید ستون فقرات که روش های غیر جراحی و فیزیوتراپی نتوانند سبب بهبودی بیمار شوند و انحراف شدید سبب بروز عوارض جدی برای بیمار شده باشد عمل جراحی ضروری است.همجوشی ستون فقرات رایج ترین روش جراحی در درمان اسکولیوز است.

خونریزی، عفونت، درد پس از جراحی ستون فقرات یا آسیب اعصاب نخاعی از عوارضی هستند که این جراحی ها ممکن است ایجاد کنند،به همین دلیل سعی می‌شود جراحی بر اساس دلایل محکم و اندیکاسیون های معتبر انجام شود.

 بیشتر بدانید: درمان لقی مهره کمری

 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین جراح مغز و اععصاب در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید