انواع شایع تومور مغزی و علائم آن را نام ببرید

تومورمغزی به  رشد غیر طبیعی توده ای در مغز اطلاق می شود. تومورمغزی دارای انواع مختلفی است و در دو دسته ی تومورهای مغزی خوش خیم یا سرطانی و بدخیم قرار می گیرند. پیدایش و رشد تومور مغزی می تواند از ابتدا در مغز (تومورهای اولیه مغز) شروع شود یا برخی تومورهای قسمت های دیگر بدن به مغز (تومورهای ثانویه یا متاستاتیک مغز) گسترش می یابند. گزینه های درمان تومور مغزی بستگی به نوع تومور مغزی، اندازه آن و محل رشد آن دارد.

انواع تومور مغزی | علائم تومور مغزی

علائم تومور مغزی

سر درد‌
حالت‌های تهوع یا استفراغ‌های بی دلیل
مشکلات بینایی 
از دست دادن تدریجی لمس یا حرکت در یک دست یا پا
عدم تعادل
مشکلات گفتاری
تشنج، بویژه در کسانی که سابقه تشنج ندارند
مشکلات شنوایی

 

انواع تومور اولیه مغزی 

•    نوروم آکوستیک (نوروم آکوستیک یک تومور خوش خیم است در عصبی که گوش به مغز متصل است.)

•    استروسیتوما (آستروسیتوما نوعی سرطان است که در مغز یا نخاع ایجاد می‌شود. منشأ این نوع سرطان، سلول‌هایی تحت عنوان آستروسیت‌ می‌باشند که از سلول‌های عصبی حمایت می‌کنند. )

( PNET تومورهای اولیه نوروکتودرمال "PNETs" تومورهای سرطانی هستند که در سلول های جنینی مغز شروع به رشد می کنند. آنها می توانند در هر نقطه از مغز رشد کنند.)


•    متاستاز مغزی (متاستاز مغز تومورهایی هستند که ابتدا در بافت ها و اعضای خارج از مغز ایجاد شده، سپس به مغز راه می یابند. این تومورها نوع رایج و پیچیده ای از سرطان سیستمیک هستند و علت اصلی ناخوشی و مرگ در بیمارانی به شمار می روند که مبتلا به سرطان می باشند).

•    کارسینوما ( رشد بدخیم سلولهای اپیتلیال را گویند که به بافتهای اطراف نفوذ نموده و توانایی متاستاز نیز دارد.)

•    گلیوبلاستوما (به آن دسته از تومورهای مغزی اطلاق می‌شود که سلول‌های پشتیبان دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) را  موسوم به سلول‌های گلیال "Glial" درگیر می‌کند.)

•    تومور های سلول های بنیادی (این تومور ها ممکن است در کودکی که در آن بیضه ها و یا تخمدان ها شکل میگیرند ، ایجاد شود.که گاهی میتوانند بر سایر قسمت های بدن مانند مغز نیز تاثیر بگذارند).

•    گلیوما (این تومورها در مغز یا نخاع شروع می شود)

•    مدولوبلاستوما (این نوع گلیوم، شایع ترین تومورهای سرطانی در کودکان است.)

•    مننژیوم (مننژیوم یک تومور است که از غشاهای مغز و نخاع (مننژ) فرد نشات میگیرد. )

•    تومور های هیپوفیز ( اینها اغلب خوش خیم هستند و در غده هیپو فیز مغز ایجاد میشود.این تومور ها میتواند با تاثیر بر روی هورمون های هیپوفیز کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند)

 

تومور های ثانویه یا متاستاتیک 

تومورهای ثانویه نتیجه تومور های سرطانی هستند که در جاهای دیگر بدن شروع میشوند و سپس به مغز میرسند.تومور های مغزی ثانویه اغلب در افرادی که سابقه سرطان دارند رخ میدهد اما به ندرت ممکن است اولین نشانه سرطان باشد که در جاهای دیگر از بدن ایجاد شده است.این نوع تومورها در بزرگسالان بسیار شایع تر از تومورهای اولیه مغز میباشد.
هر گونه سرطان میتواند به مغز منتقل شود ، اما انواع رایج آن شامل
•    سرطان سینه
•    سرطان کولون
•    سرطان کلیه
•    سرطان ریه
•    و ملانوما

انواع تومور مغزی

انواع تومور مغزی | جراحی تومور مغزی

 

روش های تشخیص و درمان تومور مغزی

 

انجام معاینه عصبی

پزشک در انجام معاینه عصبی بینایی، شنوایی ، تعادل ، هماهنگی ، قدرت و عکس العمل شما را بررسی کند.

 

آزمایشات تصویربرداری

این نوع آزمایشات ( MRI ) ، معمولا برای تشخیص و بررسی تومور مغزی استفاده می شود. در برخی موارد، ممکن است رنگ از طریق سیاه رگ به بازوی شما در حین ام آر آی تزریق شود. تعدادی از اجزای اسکن ام آر آی - از جمله ام آر آی عملکردی ، ام آر آی پرفوژن و ام آر آی طیف سنجی رزونانس مغناطیسی- می توانند به پزشک شما کمک کنند، تا تومور را ارزیابی کرده و درمان را برنامه ریزی کنند.گاهی اوقات دیگر آزمایش های تصویربرداری از جمله پرتونگاری کامپیوتری ( CT ) توصیه می شود. توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) برای تصویربرداری از مغز مورد استفاده قرار می گیرد، اما به طور کلی فقط برای ایجاد تصاویر سرطان مغز مفید است و برای انواع دیگر سرطان مفید نیست.

اگر مشکوک به این باشید که تومور مغزی شما می تواند ناشی از سرطانی باشد که از ناحیه دیگری از بدن پخش شده ، پزشک ممکن است آزمایش ها و قدم هایی را برای تعیین محل سرطان به شما توصیه کند مثلا ممکن است یک سی تی اسکن یا پی ای تی بدهد تا به دنبال نشانه هایی از سرطان ریه باشد.

 

انواع تومور مغزی

 

نمونه برداری

نمونه برداری می تواند به عنوان بخشی از عملیاتی برای از بین بردن تومور مغزی انجام شود، یا نمونه برداری می تواند با استفاده از سوزن انجام شود.جراح سوراخ کوچکی در جمجمه شما را ایجاد می کند سپس یک سوزن نازک از طریق سوراخ وارد می شود و بافت با استفاده از سوزن، که اغلب توسط سی تی اسکن یا ام آر آی هدایت می شود، برداشته می شود.نمونه توسط میکروسکوپ دیده می شود تا مشخص شود که آیا غده سرطانی یا خوش خیم است .

اگر تومور مغزی در جایی واقع باشد که بتوان عمل شود، جراح تلاش خواهد کرد تا تومور مغزی را از بین ببرد. در برخی موارد، تومور‌ها کوچک و ساده هستند تا از بافت مغزی اطراف جدا شوند، که عمل جراحی کامل را ممکن می‌سازد. در موارد دیگر، تومور‌ها می‌توانند از بافت اطراف جدا شوند و یا در نزدیکی مناطق حساس در مغز شما قرار بگیرند و جراحی را خطرناک و سخت می‌کند در این شرایط، پزشک بیش‌ترین میزان تومور را که ایمن است برمی دارد. 

اشعه درمانی نیز تیره‌ای از انرژی بالاست، مانند اشعه‌های ایکس یا پروتون‌ها به منظور کشتن سلول‌های تومور مورد استفاده قرار می‌گیرد. اشعه نور خارجی می‌تواند تنها بر روی ناحیه مغز شما متمرکز شود که تومور در آن واقع شده است و یا می‌تواند به کلی روی تمام مغز شما اعمال شود (تشعشع کل مغزی).

تشعشع کل مغز اغلب برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد که از قسمت‌های دیگر بدن به مغز منتقل می‌شود و تومور‌های متعددی را در مغز شکل می‌دهد. یک فرم جدیدتر از پرتو درمانی با استفاده از تیره‌ای از پروتون است، برای استفاده در افراد مبتلا به تومور مغزی مورد مطالعه قرار گرفته است.

برای توموری که بسیار نزدیک به نواحی حساس مغز هستند، پرتو درمانی با پروتون ممکن است خطر اثرات جانبی مرتبط با تشعشعات را کاهش دهد. پرتو درمانی با پروتون بسیار موثرتر از پرتو درمانی استاندارد با اشعه ایکس است .

در رادیوتراپی از انواع متعددی از تشعشع استفاده می‌کنند تا یک شکل بسیار متمرکز از عملیات تشعشع برای کشتن سلول‌های تومور در یک ناحیه بسیار کوچک ایجاد شود.هر پرتو از تشعشع به طور خاص قدرتمند است، اما نقطه‌ای که همه تیر‌ها با آن برخورد می‌کنند - در تومور مغزی - مقدار بسیار زیادی تشعشع دریافت می‌کند تا سلول‌های تومور را بکشد.

شیمی درمانی از دارو‌ها برای کشتن سلول‌های تومور استفاده می‌کند. شیمی درمانی را می‌توان به شکل قرص مصرف کرد و یا به رگ تزریق کرد (درون وریدی). شیمی درمانی اغلب برای درمان تومور‌های مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد (تمودار)، که به عنوان یک قرص مصرف می‌شود.دارو‌های شیمی درمانی بسته به نوع سرطان به کار می‌روند. عوارض جانبی شیمی درمانی به نوع و مقدار دارویی که شما دریافت می‌کنید بستگی دارد. شیمی درمانی می‌تواند موجب تهوع، استفراغ و ریزش مو شود. 

 

دکتر شهرام شهسوارانی | جراح مغز و اعصاب

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید