آشنایی با جراحی فتق دیسک کمر با لیزر

فتق دیسک  کمر یکی از مشکلات رایجی است که باعث درد کمر و پا می شود و این مشکل معمولاً در افراد بین سنین 30 تا 50 سالگی مشاهده می شود و به این مشکل در اصطلاح لغزش دیسک یا پارگی دیسک کمر نیز می گویند. در صورتی که شما از درد شدید کمر یا گردن به خاطر فتق دیسک کمر رنج می برید. روش لیزر درمانی کمردرد و دیسک کمر می تواند کاهش سریع درد را برای شما بدون نیاز به استفاده از عمل های جراحی قدیمی به همراه داشته باشد.
فتق دیسک نخاعی، که در اصطلاح عامیانه ،"دیسک کمر" نامیده می‌شود، فتق دیسک نخاعی بر ستون فقرات تأثیر می‌گذارد، بدین معنا که یک پارگی در حلقه فیبری، بیرونی یک دیسک بین‌مهره‌ای باعث می‌شود بخش نرم و مرکزی دیسک دچار بیرون‌زدگی شود.پارگی حلقه ی دیسک می تواند منجر به آزادشدن واسطه‌های شیمیایی ضدالتهابی شود که موجب احساس درد شدید، حتی در فقدان فشردگی ریشه عصبی شوند.این حالت به‌طورمعمول،‌ پیشرفت بیشتر بیرون‌ زدگی دیسک قبلی است، عارضه‌ای که در آن بیرونی‌ترین لایه‌ها همچنان دست‌ نخورده هستند اما زمانی که دیسک تحت‌فشار است،‌ می‌توانند دچار بیرون‌زدگی شوند. جراحی لیزری دیسک کمر نیز همچنین شیوه‌ای موفقیت‌آمیز برای درمان پا دردی مانند سیاتیک و کمر درد ناشی از رادیکولوپاتی است.

 

عملکرد لیزر درمانی بر درمان فتق دیسک نخاعی

عمل فتق دیسک نخاعی با لیزر یک روش پزشکی است که در آن دسته لیرز به فضای بین دیسک وارد شده و از طریق آن پرتو لیزر برای باز کردن فضا و رفع مشکلات ایجاد شده برای عصب مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب درد بیمار کاهش پیدا خواهد کرد. عمل دیسک کمر با لیزر که از انرژی نور لیزر متمرکز برای درمان درد و التهاب استفاده می‌کند. این روش از طریق تحریک فرآیندهای ترمیم طبیعی بدن در سطح سلولی عمل می‌کند. کاربرد این تکنولوژی بسیار پیشرفته در درمان بیماری‌های حاد و مزمن، که با روش‌های درمانی سنتی قابل‌درمان نبوده‌اند، موفقیت‌آمیز است.

 

جراحی لیزری فتق دیسک کمر

جراحی دیسک کمر با لیزر

 


نحوه ی انجام لیزر درمانی فتق دیسک نخاعی

جراحی دیسک کمر با لیزر به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طول این عمل، سوزن باریکی به کمک تصاویر اشعه ایکس (فلوروسکوپ) وارد دیسک برجسته می‌شود. فیبر نوری داخل سوزن قرار داده می‌شود و انرژی لیزر منتقل شده از طریق فیبر، بخش بسیار کوچکی از مرکز دیسک را بخار می‌کند. در این حالت با استفاده از یک سطح مشخص انرژی لیزر قابل جذب، می توان مقداری بافت نرم دیسک را اصلاح کرد و به همراه آن با گرما دهی به محل، بخشی از مایع دیسک را بدون وارد کردن آسیب تبخیر نمود. به این ترتیب بخشی از فشردگی ایجاد شده بر طرف می شود و شرایط با ثبات در داخل دیسک کمر ایجاد می شود که می تواند از عود مجدد مشکل پیش گیری نماید.
 در نتیجه خلاء جزیی ایجاد می‌شود که فتق را از ریشه عصب دور می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. تأثیر جراحی لیزری دیسک کمر معمولاً سریع است.
در این روش بیماران پس از قرار گرفتن پانسمان کوچکی روی محل ورود سوزن، از تخت پایین می‌آیند و بلافاصله مرخص می‌شوند تا ۲۴ ساعت در منزل استراحت کنند. سپس بیمار به تدریج می تواند شروع به راه رفتن کند و  میزان پیاده‌روی را تا فاصله بیشتر از یک کیلومتر افزایش دهد. اکثر بیماران ۴ تا ۵ روز بعد از جراحی دیسک کمر بسته ، به سر کار برمی‌گردند.

 

مزیت لیزر فتق دیسک نخاعی نسبت به جراحی

لیزر به عنوان چاقویی بسیار ظریف و حساس استفاده می‌شود. مدت استفاده از نور به جای چاقوی جراحی بیش از چهار دهه است. در این تکنیک میزان خونریزی، آلودگی و عفونت به مراتب کمترو سرعت بهبودی زخم بسیار زیاد است علاوه بر این، جراحی با دقت و سرعت بالاتری صورت می‌گیرد. چون در این عمل فقط از یک سوزن نازک استفاده می‌شود، هیچ برش یا زخمی ایجاد نمی‌گردد و از آنجایی که تنها بخش بسیار کوچکی از دیسک تبخیر می‌شود، باعث ناپایداری ستون فقرات نمی‌شود.

جراحی لیزری دیسک کمر مزیت های بسیاری بر جراحی باز دیسک کمر دارد چون هیچ آسیبی به عضله‌های کمر و پشت بدن وارد نمی‌کند، هیچ استخوانی برداشته نمی‌شود و یا برش بزرگی بر روی پوست ایجاد نمی‌گردد. به علاوه در این روش اکثر عوارض معمول جراحی باز  بروز نمی‌یابد.این جراحی دیسک کمر با لیزر به دلیل کاهش میزان بافت اضافی درون دیسک به طور بالقوه اندازه برجستگی دیسک را کاهش می‌دهد و فشار داخل دیسک و فشار روی عصب‌های آسیب دیده را کم می‌کند.

درمان لقی مهره کمری | جراحی دیسک کمر با لیزر

 

خود مراقبتی بعد از جراحی دیسک کمر با لیزر

مراقبت از سلامتی در روزها و هفته‌های ابتدایی بعد از جراحی دیسک کمر با لیزر می‌تواند منجر به تسریع در ریکاوری کلی شده و از بروز اثرات جانبی آن ممانعت کند. اقدامات مهم در این راستا عبارتند از:
-    مراجعه به فیزیوتراپی و انجام هر تمرین توصیه شده‌ای در خانه
-    اجتناب از وارد کردن فشار زیاد بر روی ستون فقرات
-    داشتن خواب کافی
-   تغذیه سالم
-   انجام هرگونه عمل مراقبتی توصیه شده توسط پزشک

 بیشتر بدانید: درمان لقی مهره کمری

دکتر شهرام شهسوارانی | جراح ستون فقرات در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید