کاربرد کیفوپلاستی در استحکام بخشی به ستون فقرات

 

آیا می دانید کاربرد کیفوپلاستی در استحکام بخشی به ستون فقرات چیست؟

کیفوپلاستی نوعی جراحی است که با تزریق ماده‌ای شبه‌ سیمانی در کاهش درد شکستگی‌های فشاری ستون فقرات کاربرد دارند، کیفوپلاستی برای کاهش درد و حمایت از ستون فقرات و مهره ها ی فشرده شده بکار می رود. این نوع شکستگی می‌‌تواند نتیجۀ پوکی استخوان، تومور یا شرایط مشابه دیگر باشد.

 

کاربرد کیفوپلاستی مناسب چه کسانی است؟

کیفوپلاستی برای درمان درد ناشی از شکستگی های Compression که به علت استئوپروز بوجود آمده اند، به کار می رود. بعد از یائسگی، معمولا استخوانهای خانمها تحلیل می رود. بیشتر از ¼ خانمهای بالای ۶۵ سال، مستعد شکستگی مهره در اثر استئوپروز هستند. افراد مسن تر که از شکستگی Compression رنج می برند تحرکشان کمتر می شود و کاهش تحرک باعث شتاب بیشتر تحلیل استخوان می گردد. دوز بالای مسکن، مخصوصا داروهای نارکوتیک باعث کاهش توانایی تحرک می گردد.
کیفوپلاستی در بیمارانی که آنقدر پیر و ناتوان هستند که نمی توانند عمل جراحی باز مهره را تحمل کنندیا کسانی که استخوان هایشان برای جراحیهای ترمیمی مهره ها بسیار ضعیف است، بکار می رود. گاهی برای بیمارانی که در اثر تومور بدخیم دچار تخرب مهره شده اند عمل کیفوپلاستی مفید است. در مواردی این عمل می تواند در بیماران جوانتر که در اثر استفاده طولانی مدت استروئیدها دچار استئوپروز شده اند یا در کسانی که به علت اختلالات متابولیکی دچار این عارضه شده اند، به کار می رود.
به طور کلی کیفوپلاستی بعد از اینکه درمانهای ساده تر دیگر مثل استراحت در رختخواب، بستن Brace یا استفاده از مسکن ها به مدت ۶-۴ هفته بی اثر بوده است، یا حتی در مواردی که داروها باعث بروز مشکلات دیگری از قبیل زخم معده شده است، بکار می رود. کیفوپلاستی می تواند در بیمارانی که به علت درد شدید نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند، یا در شرایطی که بیماران به استراحت و دارو محدود می شوند، به کار برده شود.

 

کیفوپلاستی چگونه انجام میشود

برای انجام عمل کیفوپلاستی بیمار بیهوش شده و به شکم بر روی تخت جراحی خوابانده میشود. سپس جراح با کمک فلوروسکوپ (نوعی دستگاه تصویربرداری کامپیوتری در اطاق عمل که تصاویر تهیه شده را بر روی مانیتور نشان میدهد) و از طریق شکاف پوستی کوچکی در پشت کمر سرمته بلندی را به درون جسم مهره میفرستد.پس از خارج کردن سرمته لوله خاصی که روی آن بالون کوچکی قرار دارد را از طریق سوراخ ایجاد شده به درون جسم مهره فرستاده و بالون را با هوا باد میکند. با اتساع بالون جسم مهره دوباره شکل اولیه خود را بدست میاورد.

پس از آن جراح باد بالون را خالی کرده و آن را از مهره خارج میکند و از طریق همان سوراخ ایجاد شده، ماده خاصی به نام سیمان استخوانی را که به شکل خمیر است به درون حفره ای که با اتساع بالون در جسم مهره ایجاد شده میفرستد. این سیمان استخوانی در عرض چند دقیقه سفت و سخت شده و موجب میشود شکل مهره در حالت تصحیح شده باقی بماند. 

این سیمان خیلی سریع در مدت زمان ۲۰-۱۰ دقیق سفت می شود. در پایان پروسه، یک CT scan برای چک کردن موقعیت و توزیع مناسب سیمان انجام می شود. طولانی ترین قسمت کیفوپلاستی قرار دادن سوزن در بهترین مکان مهره کلاپس شده می باشد. معمولا کیفوپلاستی کمتر از ۲ ساعت به طول می انجامد.اگر هر ۲ طرف مهره به درمان نیاز داشته باشد زمان طولانی تر می گردد. بعد از کیفوپلاستی، سیمان شکستگی را ثابت و محکم نگه می دارد که این خود باعث کاهش درد می شود.

کیفوپلاستی عملی بسیار موثر است زیرا پس از آنکه استخوان ها در اثر استئوپروز شکننده و پوک شدند، سیمان مخصوص تمام فضاها و منفذهای بوجود آمده در استخوان را پر می کند و باعث استحکام استخوان می گردد و از آن پس احتمال اینکه استخوان مجددا دچار شکستگی شوند بسیار کم می شود.بیمار بعد از بهوش آمدن میتواند از بیمارستان مرخص شود. بعد از جراحی نیازی به پوشیدن بریس یا کمربند طبی خاصی نیست. بیمار بعد از جراحی میتواند فعالیت های معمولی روزمره را انجام دهد ولی به وی توصیه میشود تا مدتی حرکات شدیدی انجام ندهد.

 

 بیشتر بدانید: درمان لقی مهره کمری

کیفوپلاستی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات | جراحی دیسک گردن

فواید ترمیم مهره ی شکسته شده با روش کیفوپلاستی

•    به دلیل اینکه درد ناشی از شکستگی فشارنده مهره ها به کمک ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی به طور واضحی کاهش می یابد بیمار احساس خوبی داشته و بعد از چند هفته، اغلب بیماران می توانند میزان مصرف داروی مسکن خود را کاهش دهند.
•    هشتاد درصد از بیماران می توانند فعالیت ها و حرکت هایی که قبل از انجام عمل قادر به انجام آن نبودند، بعد از عمل دوباره از سر بگیرند که این فعالیت ها خود عاملی در جهت کاهش پوکی استخوان و سلامت قلبی-ریوی می باشد.

 

عوارض احتمالی کیفوپلاستی

عوارض کیفوپلاستی بسیار کم است با این حال وجود دارند. مهمترین عوارض کیفوپلاستی عبارتند از
•    مشکلات ناشی از بیهوشی
•    لخته شدن خون در وریدهای عمقی اندام تحتانی
•    عفونت
•    نشت سیمان استخوانی به خارج از جسم مهره معمولا مشکلی ایجاد نمیکند ولی درصورت فشار آوردن سیمان بر روی ریشه های عصبی و نخاع باید آن را با عمل جراحی خارج کرد.

 

دکتر شهرام شهسوارانی | جراح مغز و اعصاب

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید