نشانه ها و علائم بیماری ام اس | چرا به ام اس مبتلا می شویم؟

نشانه ها و علائم بیماری ام اس را بیشتر بشناسید

مولتیپل اسکلروز یا بیماری MS( تصلب بافت چندگانه ) یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. یعنی اینکه سیستم ایمنی بدن به طور اشتباه به بافت چربی مغز و نخاع آسیب رسانده و آن را مورد حمله خود قرار داده و یا اینکه در سلول‌های تولیدکنندهٔ غلاف میلین  اختلال ایجاد می کند.
این آسیب‌دیدگی به این معنی است که مغز شما نمی تواند سیگنال هایی را به طور صحیح به نقاط مختلف بدن شما ارسال کند و علائم و نشانه‌های جسمی فراوانی را ایجاد می کند.
 MS ، یک بیماری طولانی مدت است که می تواند بر مغز ، نخاع و اعصاب بینایی چشم شما تأثیر بگذارد. این بیماری می تواند  موجب اختلال  بینایی، تعادل، کنترل عضلات و سایر عملکردهای اساسی بدن شود.
ام‌اس به چند شکل ظاهر می‌شود و ممکن است که علائم جدید آن یا به صورت  مرحله ای یا در طولِ زمان  و به طور متناوب عود کند این عوارض اغلب در بیماران مبتلا به ام اس متفاوت است. برخی از افراد دارای علائم خفیف هستند و به درمان نیازی ندارند. اما بعضی از بیماران حتی برای انجام کارهای روزمره خود دچار مشکل خواهند شد.

 

علائم بیماری ام اس

ام اس شامل علائمی مانند مشکل در راه رفتن،احساس خستگی، ضعف عضلانی یا اسپاسم، تاری دید یا دوبینی، بی حسی و گزگز و خواب رفتگی بدن، مشکلات جنسی، اختلال عمکرد مثانه و روده، درد، افسردگی، مشکل در تمرکز یا به خاطر سپردن است.
اولین علائم اغلب بین سنین 20 تا 40 سالگی شروع شده و  زنان دو برابر بیشتر از مردان احتمال ابتلا دارند.  MS به طور کامل درمان نخواهد شد و درمان تنها از پیشرفت آن جلوگیری می کند . اگر سابقه خانوادگی در زمینه خود ایمنی دارید و یا اینکه در سابقه ی بیماری مونونوکلئوز را دارید احتمال ابتلا به MS در شما بیشتر خواهد بود. 

 

چه عواملی باعث MS می شود؟

تحقیقات نشان داده‌است که سیگار کشیدن یک عامل خطرساز مستقل برای ام‌اس به‌شمار می‌رود. استرس می‌تواند یک عامل خطرساز باشد اما شواهد موثق برای حمایت از این فرضیه وجود ندارد. کمبود ویتامین D یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به ام‌اس است ویتامین D ، که می توانید از نور خورشید دریافت کنید ، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و شما را از بیماری ام اس محافظت می کند.  مصرف نمک در افرادی که استعداد ژنتیکی ام اس دارند، احتمال بیماری را افزایش می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند که نمک، سد خونی مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از این رو با بیماری مرتبط است. میزان مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ارتباط معکوس وابسته به غلظت با خطر ابتلا به ام اس را نشان داد. 
عفونت های ویروسی مانند ویروس اپشتین بار یا تبخال  ممکن است خطر ابتلا به ویروس MS را افزایش دهند و یا اینکه باعث عود بیماری شوند.

 

مشکلات بینایی

مشکلات بینایی یکی از شایع ترین علائم بیماری ام اس است. التهاب روی عصب بینایی تأثیر می گذارد و بینایی مرکزی را مختل می کند. این می تواند باعث تاری دید ، دوبینی یا از بین رفتن بینایی شود.
احتمال دارد که فوراً متوجه مشکلات بینایی نشوید، زیرا تخریب دید می تواند کند باشد. درد هنگام نگاه به بالا یا اطراف نیز می تواند از نشانه های تخریب بینایی باشد  باشد. 

 

سوزن سوزن شدن و بی حسی

احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی یکی از شایع ترین علائم هشدار دهنده بیماری ام اس است. MS بر اعصاب مغز و نخاع تأثیر می گذارد و سیگنال های متناقض را به اندام ها ارسال  می کند و یا اینکه هیچ سیگنال ارسال نمی شود. این امر باعث بی حسی می شود.محل های معمول بی حسی صورت، دست ها، پاها و انگشتان هستند.

 

خستگی و ضعف

خستگی و ضعف غیرقابل توضیح در حدود 80 درصد از افراد در مراحل اولیه بیماری ام اس دیده شده است.خستگی مزمن هنگامی که اعصاب ستون فقرات تخریب شده، رخ می دهد. معمولاً خستگی به طور ناگهان ظاهر شده و هفته ها ادامه یابد و حتی با خواب کافی هم بر طرف نشود.
در صورتی که بیش از یک الی دو هفته مدام احساس خستگی داشتید پس از کنترل تیروئید، کم خونی و کمبود ویتامین ها با پزشک خود در مورد MS هم مشورت داشته باشید.  

 

درد و اسپاسم

یک دیگر از نشانه های ام اس درد مزمن و اسپاسم عضلانی غیر ارادی است.  شما ممکن است با سفت  و سخت شدن عضلات و همچنین حرکات غیرقابل کنترل و دردناک اندامها مواجه شوید، در بیشتر اوقات پاها تحت تأثیر قرار می گیرند ، اما کمردرد نیز شایع است. سوزش عضلانی و بی حسی موضعی بیشتر از چند روز خطرناک بوده و می تواند از نشانه های اولیه بیماری ام اس باشد.    

 

مشکلات شناختی

حدود نیمی از مبتلایان به بیماری ام اس در عملکرد شناختی خود دچار مشکل می شوند. این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:
-مشکلات حافظه
-کم توجهی
-مشکلات گفتاری 
-افسردگی و سایر مشکلات سلامت عاطفی نیز رایج است.
در بیماری MS فرد دچار نوعی فراموشی می شود و بسیاری از وقایع و رویدادهایی را که همیشه به خاطر داشته را فراموش می کند. فراموشی یک نوع اختلال حواس و حافظه است که بسیاری از افراد به آن مبتلا می شوند. فراموش کردن این که کلیدهای خانه را کجا گذاشته اند، فراموش کردن تاریخ تولدی که همیشه به خاطر می آوردید و . . . می تواند علائم مهمی باشند.در واقع این حافظه است که رو به زوال می رود. بنابراین حتما می بایست در این مورد دقت کنید و اگر این فراموشی ها زیاد شد، با پزشک خود درمیان بگذارید.    

 

مشکلات تعادل و سرگیجه

از نشانه های اولیه بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروز، سرگیجه است. این افراد اغلب احساس سبكی سر ، سرگیجه می كنند. بخصوص در حالت ایستاده
ممکن است دچار سرگیجه شوید، البته سرگیجه می تواند علامت بسیاری از بیماری های دیگر مانند عفونت گوش داخلی یا جابه جایی دیسک گردن هم باشد.  

 

 اختلال عملکرد جنسی

تحریکات جنسی در سیستم عصبی مرکزی رخ می دهد. بنابراین جای تعجب نیست اگر شخصی که به MS مبتلا شد عملکرد جنسی آن تحت تاثیر قرار بگیرد. 

 

اختلال عملکرد مثانه و روده

مثانه ناكارآمد یکی دیگر از علائم مربوط به بیماری ام اس است كه در حدود 80 درصد از مبتلایان بروز می كند. این علائم می تواند شامل تکرر ادرار ، تشدید ادرار یا عدم توانایی در ادرار باشد.علائم مرتبط با ادرار اغلب قابل کنترل است. در موارد کمتری ، افراد مبتلا به MS دچار یبوست ، اسهال یا از بین رفتن کنترل روده می شوند.

 

تغییر در سلامت عاطفی

افسردگی  و استرس در بین مبتلایان به ام اس شایع است.  MS همچنین می تواند باعث تحریک پذیری ، نوسانات خلقی و وضعیتی بیمار شود  و این شامل گریه و خنده  های غیرقابل کنترل است.

 

علائم دیگربیماری ام اس

همه افراد مبتلا به ام اس علائم یکسانی ندارند. در کنار علائم ذکر شده می توان به علائمی مانند از دست دادن شنوایی، تشنج، لرزش غیرقابل کنترل، مشکلات تنفسی،لکنت زبان،اشکال در بلع اشاره نمود.

 

آیا ام اس ارثی است؟

ام اس به عنوان یک بیماری ارثی به‌شمار نمی‌رود، با این وجود تعدادی تنوع ژنتیکی بیانگر افزایش ابتلاء به ام‌اس می‌باشد. احتمال ابتلاء به ام‌اس در میان بستگان فرد به ویژه بستگان درجه یک بیشتر است. اگر پدر و مادر فردی به این بیماری مبتلا باشند، احتمال ابتلای فرزند آن‌ها ۱۰ برابر خواهد بود.

 

 

 

 

نشانه های بیماری ام اس

 

تشخیص بیماری ام اس

سه ویژگی اصلی ام‌اس عبارتست از تشکیل ضایعات در سیستم اعصاب مرکزی ، تورم، و تخریب غلاف میلین نورون‌ها.
یک پزشک متخصص مغز و اعصاب  آزمایش های بسیاری را برای تشخیص بیماری ام اس انجام می دهد ، از جمله:
-معاینه مغز و اعصاب: پزشک معلول عملکرد عصب را بررسی می کند.
-معاینه چشم: یک سری آزمایشات برای ارزیابی بینایی و بررسی بیماریهای چشمی.
-تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): تکنیکی که از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از مغز و نخاع استفاده می کند
-مایع نخاعی: آزمایشی که  یک سوزن بلند در ستون فقرات شما وارد شده، تا نمونه ای از مایعات  داخل مغز و نخاع شما گرفته شود.
از جمله درمان‌هایی که فایده آن‌ها برای افراد مبتلایان ام‌اس به اثبات نرسیده‌است می‌توان به:
- مکمل‌های غذایی و رژیمی
- تکنیک‌های آرامش بخش نظیر یوگا
- داروهای گیاهی 
- درمان با استفاده از اکسیژن تحت فشار
- طب سوزنی
 لازم است ذکر شود که استفاده‌کنندگان از این نوع درمان‌ها معمولاً کسانی هستند که برای مدت طولانی به این بیماری مبتلا بوده‌اند، این افراد دارای ناتوانی بیشتری بوده و نسبت به درمان‌های رایج نتیجه کمتری از خود نشان داده اند. 
تابحال شیمی درمانی فقط برای درمان انواع سرطان مورد استفاده قرار گرفته‌است؛ ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد روش تهاجمی شیمی درمانی، علاوه بر نابود کردن سلول‌های سرطانی، در درمان ام اس نیز مؤثر است. در روش جدید، در ابتدا سیستم ایمنی با شیمی درمانی تخریب می‌شود، سپس با استفاده از سلول‌های بنیادی بیمار که قبل از شیمی درمانی جمع‌آوری شده، مجدداً ترمیم می‌شود.
 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین جراح ستون فقرات

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید