انواع بیماری های عصبی عضلانی| علت ابتلا به بیماری های عصبی عضلانی

آشنایی با انواع بیماری های عصبی عضلانی

بیماری های عصبی عضلانی نام کلی گروهی از بیماری هاست که در آنها اعصابی که مسؤول حرکات ارادی عضلات ما هستند، تحت تاثیر قرار می گیرند.
سیستم عصبی بدن از دو بخش تشکیل شده است.
1-سیستم اعصاب مرکزی که شامل مغز و نخاع می باشد 
2- بخش سیستم اعصاب محیطی که شامل رشته های عصبی و عضلات بدن می باشد.
نورون ها سلول های عصبی هستند که مسؤول انتقال پیام برای حرکات ارادی مثلاً تکان دادن دست و پا هستند و با از بین رفتن نورون ها ارتباط بین سیستم عصبی و عضلات از بین رفته و در نتیجه عضلات از کار می افتند و یا ضعیف شده و تحلیل می روند. ضعف عضلات می تواند سبب اسپاسم و انقباضات ناخواسته عضلانی، درد، درگیری مفصل و مشکلات حرکتی شود و گاهی بر توانایی تنفس و عملکرد قلب نیز تاثیر منفی می گذارد.

علائم بیماری عظلانی

علائم بیماری عصبی عضلانی چیست؟

همه افراد علائم یا پیشرفت مشابه را در این بیماری تجربه نمی کنند. این علائم با توجه به شرایط متفاوت است و ممکن است خفیف ، متوسط یا تهدید کننده زندگی باشد. برخی علائم و علائم اولیه آن شامل موارد زیر است:
- مشکل در راه رفتن یا انجام فعالیتهای عادی روزانه
- ناتوانی در نگهداشتن و برداشتن اشیا
- گرفتگی عضلات در بازوها ، شانه ها و زبان
- ناتوانی در نگه داشتن سر و یا حفظ  تعادل
- ضعف عضلانی
- تحلیل عضله
- گرفتگی عضلات
- اسپاسم عضلانی (سفتی) که بعداً باعث ایجاد ناهنجاری های مفصل یا اسکلت می شود
- درد عضلانی
- مشکلات تنفسی
- مشکلات بلع

 

علل اختلالات عصبی عضلانی

- جهش ژنتیکی
- عفونت ویروسی
- اختلال خود ایمنی
- اختلال هورمونی
- اختلال متابولیک
- کمبود رژیم غذایی
- داروهای خاص و سموم
- عوامل ناشناخته

 

طبقه بندی بیماریهای عصبی و عضلانی

در بیماری عصبی عضلانی اختلالات مربوط به رشته های عصبی مانند بیماری گیلن باره، بیماری شارکو-ماری-توث و بیماری اِس اِم اِی می شود. دسته گسترده بیماری های ارثی و اکتسابی عضلات بدن مانند دیستروفی عضلانی، بیماریهای التهابی عضلانی و انواع بیماریهای متابولیک عضلانی نیز جزو بیماری عصبی عضلانی هستند. بیماری میاستنی گراویس که اشکال در محل اتصال رشته های عصبی به عضلات است نیز جزو بیماری عصبی عضلانی می باشد.بسیاری از بیماری های عصبی عضلانی از طریق ژنتیک به ارث می رسند، یعنی در خانواده فرد وجود دارند یا در نتیجه یک تغییر در ژن  خود فرد ایجاد می شوند. روماتیسم عضلانی، پلی میوزیت (بیماری خود ایمنی عضلات) و تجزیه عضلات به هر علتی که باشد می تواند سبب بیماری های التهابی عضلات شود. تومورها به خصوص تومورهای خوش خیم عضلات صاف یا مخطط می تواند از علل دیگر بیماری های عصبی عضلانی باشد.بیشتر از150 نوع بیماری عصبی عضلانی داریم.


برخی از بیماری های عصبی عضلانی عبارتند از:
- آرتروگریپوز
- دیستروفی عضلانی بکر
- بیماری شارکوت ماری توث
- دیستروفی عضلانی مادرزادی(CMD)
- دیستروفی عضلانی دوشن
- آتاکسی فردریش
- سندرم میاستنیک ایتون لامبرت
- سندرم گیلن باره
- اختلال عصبی حسی_ حرکتی ارثی
- دیستروفی عضلانی لیمب گیردل
- بیماری مک آردل
- اختلالات عضله میتوکندریایی
- میوپاتی چند کانونی
- میاستنی گراویس
- بیماری پمپه
- آتروفی نخاعی عضلانی
- اسکلروز آمیوتروفیک جانبی(ALS) یا بیماری لو گریگ
- مولتیپل اسکلروزیس(MS)
- انواع گلیکوژنوزیس
- بوتولوسیم
- افزایش کراتین کیناز
- آتروفی عضلانی پیشرفته کمری نوزادان
- آتروفی عضلانی ستون فقرات
- آتروفی عضلانی نخاعی نوجوانان
- آتروفی عضلانی ستون فقرات بزرگسالان
- سندروم متابولیک
- بیماری نورون های حرکتی
- فلج دورهای
و... 


دیستروفی عضلانی گروهی از بیماریهای ارثی است که با ضعف و تحلیل بافت عضله ، همراه با یا بدون تخریب بافت عصبی مشخص می شود. 9 نوع دیستروفی عضلانی وجود دارد که هر نوع آن شامل از دست دادن نهایی قدرت ، افزایش ناتوانی و تغییر شکل احتمالی است.
مشهورترین دیستروفی عضلانی ، دیستروفی عضلانی دوشن است که به دنبال آن دیستروفی عضلانی بکر (BMD) قرار دارد.
در زیر 8 نوع مختلف دیستروفی عضلانی ذکر شده است. هر نوع در عضلات آسیب دیده ، سن شروع و میزان پیشرفت آن متفاوت است. برخی از انواع برای عضلات آسیب دیده ذکر شده است ، از جمله موارد زیر:
-بکر؛ احتمال ابتلا در بزرگسالی  می باشد و علائم آن تقریباً مشابه دوشن است ، اما شدیدتر نیستند. پیشرفت آن از دوشن کندتر است. مانند دوشن ، بیماری تقریباً همیشه در مردان محدود است.
-تحلیل عضلانی مادرزادی؛ از بدو تولد شروع شده و علائم این بیماری شامل ضعف عضلات عمومی و ناهنجاری های مفصل احتمالی است. بیماری به آرامی پیشرفت می کند. طول عمر کوتاه می شود.
-دوشن؛ ممکن است از سن 2 تا 6 سال شروع شده و علائم آن شامل ضعف و ضعف عضلات عمومی است. بر لگن ، بازوها و ران ها تأثیر می گذارد. سرانجام تمام عضلات اسکلتی را درگیر می کند. زندگی بیشتر از 20 سال برای افراد مبتلا نادر است. فقط در پسران دیده می شود.
-دیستال؛ مربوط به سنین40 تا 60 سال می باشد. علائم آن شامل ضعف و تحلیل عضلات دست ، ساعد و ساق پا می باشد. پیشرفت آن کند است و به ندرت منجر به ناتوانی کامل می شود.
-بیماری عضلانی ایمری دریفوس؛ احتمال ابتلا از دوران کودکی تا نوجوانی می باشد و علائم این بیماری شامل ضعف و تحلیل عضلات شانه ، کتف و بازو است. پیشرفت این بیماری کند است و مرگ ناگهانی ممکن است در اثر مشکلات قلبی رخ دهد.
-دیستروفی ماهیچه ای، کتفی و بازویی؛ در دوران کودکی تا بزرگسالان احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. علائم این بیماری شامل ضعف و ضعف عضلات صورت با تحلیل عضلات  شانه و بازوها است. طول عمر ممکن است چندین دهه پس از شروع بیماری باشد.
-میوتونیک؛ در سنین 20 تا 40 سال دیده می شود و علائم این بیماری شامل ضعف در تمام گروه های عضلانی است که عضلات با تاخیر منقبض می شوند. ابتدا روی صورت ، پاها ، دستها و گردن تأثیر می گذارد و پیشرفت آن کند است طول عمر این بیماران گاهی 50 تا 60 سال است.
-اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)؛ یک بیماری عصبی که به سرعت پیشرفت کرده و با پیشرفت این بیماری ، سلولهای عصبی تخریب شده و ماهیچه ها ضعیف و از بین می روند. بیمار قدرت و تحرک را در کل بدن از دست داده و با گذشت زمان توانایی صحبت کردن ، بلع و نفس کشیدن را نیز از دست می دهند. این بیماری به طور معمول منجر به فلج و مرگ در طی دو تا پنج سال می شود.

 

تشخیص و درمان اختلالات عصبی عضلانی

تشخیص این بیماری ها با معاینه توسط متخصص و انجام تست های خونی و بررسی فعالیت الکتریکی عضلات و سنجش انتقال عصبی و بررسی های ژنتیک خواهد بود.  و یا باALSFRS-R از بین رفتن توانایی عملکردی در افراد مبتلا به تحلیل عضلانی را اندازه گیری می کند. این مقیاس شامل 12 بخش است: گفتار ، بزاق ، بلع ، دست خط ، برش مواد غذایی ، لباس پوشیدن و بهداشت ، چرخیدندر رختخواب ، پیاده روی ، بالا رفتن از پله ها ، تنگی نفس (مشکل در تنفس یا تنگی نفس) ، ارتوپن (مشکل تنفس هنگام دراز کشیدن) ، و نارسایی تنفسی.
هر یک از آیتم های ALSFRS-R بین 4 تا 0 نمره می گیرد. نمرات بالاتر نشان دهنده توانایی عملکردی بیشتری است. حداکثر نمره کل 48 و حداقل نمره کل 0 است.

 

علائم بیماری عصبی

درمان بیماری عصبی عضلانی

درمان بسته به نوع بیماری و شدت پیشرفت آن، شامل دارو درمانی و روش های جراحی و فیزیوتراپی خواهد بود. بیشتر بیماری های عصبی عضلانی هیچ درمان قطعی ندارند و هدف درمان، بهبود علایم، افزایش تحرک و افزودن به عمر بیمار.

 

 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین جراح مغز و اعصاب

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید