تنگی کانال نخاع از تشخیص تادرمان | علل و علائم تنگی کانال نخاع

آشنایی با تنگی کانال نخاع از تشخیص تا درمان 

تنگی کانال نخاع عبارت است از باریک شدن ستون فقرات است که منجر به فشرده سازی نخاع و اعصاب ستون فقرات می شود تنگی ستون فقرات معمولاً در خود کانال نخاعی ، به طور کلی در گردن (به نام تنگی نخاع گردنی) یا کمر (به نام تنگی کانال کمری) یا توراکس ستون فقرات رخ می دهد و غالباً منجر به درد مزمن کمر و گردن می شود. این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود ، اگرچه احتمال بروز بیماری در افراد جوان نیز وجود دارد. 

 

چه عواملی باعث تنگی نخاع می شود؟

تنگی نخاع می تواند از علائم پیری باشد، زیرا کانال ستون فقرات در طی سالهای فرسودگی فشرده می شود. در موارد دیگر، تنگی نخاع را می توان به عوامل خاصی مانند آسیب ، تصادف یا بیماری ستون فقرات مانند دیسک فتق نسبت داد.
اگر افراد زیر 50 سال دچار تنگی نخاع شوند، به طور معمول به دلیل ژنتیکی تنگی مادرزادی ستون فقرات می باشد، به این معنی که آنها با یک کانال کوچک نخاعی متولد می شوند و این می تواند به مناطقی از ستون فقرات فشار وارد کند. تنگی نخاع در افراد بالای 50 سال بسیار شایع است.

 

علل تنگی نخاع موارد زیر است:


-آرتروز؛ آرتروز که گاهی با عنوان بیماری مفصلی «دژنراتیو» یا «آرتریت دژنراتیو» و «استئوآرتریت» (OA) نیز یاد می‌شود، شایع‌ترین بیماری مزمن مفاصل است. آرتروز روی هر مفصلی تأثیر می‌گذارد؛ در مفاصل سالم، ماده‌ی لاستیک‌مانندی به‌نام غضروف انتهای هر استخوان را می‌پوشاند. غضروف برای حرکات مفصل‌ها سطحی صاف و سُرخوردنی مهیا می‌کند و مثل بالشتکی بین استخوان‌ها قرار می‌گیرد. در آرتروز، غضروف‌ها متلاشی می‌شوند. این امر موجب ایجاد درد و تورم و مشکل در حرکت مفصل می‌شود. 
آرتروز ستون فقرات، شکستگی غضروف مفاصل و دیسک‌ها در گردن و بخش تحتانی کمر است. گاهی دراثر آرتروز خارهای استخوانی ایجاد می‌شود که روی اعصابی فشار وارد می‌کند که از ستون فقرات خارج می‌شوند. این وضعیت ممکن است موجب ضعف و درد در بازوها یا پاها شود.این بیماری می تواند باعث دژنراسیون دیسک ، چرخش استخوان ها و رشد بیش از حد رباط ها شود که احتمال دارد به تنگی نخاع منجر شود. آرتریت روماتوئید کمترین دلیل برای ابتلا به تنگی نخاع است ، اگرچه التهاب ناشی از آن (معمولاً در گردن) می تواند با ایجاد فشار منجر به تنگی می شود.استئوآرتریت یک بیماری شایع در بین افراد بالای 50 سال است.
- اسپوندیلولیستزیس انحطاطی (لغزش ستون فقرات) و اسکولیوز دژنراتیو (انحنای ستون فقرات)؛ اسپوندیلولیستیزس لغزش یک مهره روی مهره دیگر که در اثر از بین رفتن ستون فقرات ایجاد می شود. غالباً ، این با تنگی نخاع کمر مشاهده می شود. سکولیوز دژنراتیو این نوع اسکولیوز به علت ضربه و یا بیماری، فروپاشی استخوان، انجام جراحی در ناحیه پشت و یا پوکی استخوان بوجود می آید.
-فتق دیسک؛ دیسک ستون فقرات چیزی شبیه به یک بالشتک ژله ای مانند است که قسمت درونی آن نرم و قسمت بیرونی آن کمی سخت تر است. این بالشتک بین استخوان ها یا همان مهره های ستون فقرات قرار دارد.
فتق دیسک کمر مشکلیست که برای این بالشتک به وجود می آید و عبارت است از خارج شدن بخشی از ماده نرم تر داخل دیسک کمر از طریق شکافی که بر روی قسمت سخت تر دیسک کمر ایجاد شده است. گاهی اوقات به این مشکل دیسک تضعیف شده و یا پارگی دیسک نیز گفته می شود.
دیسک فتق می تواند باعث ایجاد برآمدگی در مجرای ‏نخاعی شود یا به عصب منتهی به مجرا فشار وارد کند. رباط های متصل کننده مهره ها هم ممکن است زایل ‏شده و امکان جابجایی مهره ها فراهم شود که در نتیجه نخاع یا اعصاب تحت فشار قرار می گیرند.‏فتق دیسک کمر می تواند اعصاب مجاور را تحریک کرده و باعث بروز درد، ضعف و بی حسی در دست و پا شود. 
اکثر کسانی که با مشکل دیسک کمر مواجه می شوند نیازی به عمل جراحی ندارند. فتق دیسک علل مختلفی از جمله سن ، چاقی و آسیب دیدگی دارد. در صورت پارگی دیسک ، ممکن است به نخاع یا اعصاب فشار وارد کند و ممکن است باعث تنگی ستون فقرات شود. اطلاعات بیشتری در مورد دیسک های فتق بخوانید.
- جراحات؛ ضربه به ستون فقرات می تواند باعث شکستگی مهره ها یا دررفتگی های مهره ها شود که به نوبه خود می تواند باعث آسیب به کانال ستون فقرات شود. این آسیب ها می تواند ناشی از ورزش ، تصادفات رانندگی یا زمین خوردن باشد.
تومور: تومورها رشد غیرطبیعی بافت نرم هستند که می توانند در مجرای نخاعی ایجاد شوند. رشد در نخاع و مهره ها فشار می آورد و می تواند منجر به لغزش و جابجایی استخوان شود.

 

علائم تنگی مجرای نخاعی

از آنجائیکه بیماری تنگی مجرای نخاعی به تدریج و با افزایش سن گسترش می یابد، علائم آن هم به ‏تدریج گسترش یافته و تشدید می شود. همچنین علائم بیماری می توانند تا حد زیادی متفاوت ‏باشند. ممکن است به هیچ وجه علائم بیماری در شما آشکار نشود، چراکه همیشه تنگ شدن مجرای ستون ‏فقرات یا سایر کانال ها باعث ایجاد فشردگی در نخاع یا رشته های عصبی نمی شود. اما زمانیکه ستون ‏فقرات یا رشته های عصب شما تحت فشار قرار گرفته و فشرده می شوند، شما احساس درد خواهید کرد.‏    
علائم بیماری شما به این مورد هم بستگی دارد که کدام قسمت از ستون فقرات شما تنگ شده است. به ‏طور کلی، بیماری تنگی مجرای نخاعی بر ناحیه پشت (ستون فقرات کمری) یا گردن شما (ستون فقرات ‏گردنی) تاثیر می گذارد. معمولاً بروز تنگی مجرا در ناحیه وسط کمر شما (ستون فقرات پشت قفسه سینه) ‏رایج نیست.‏

 

تنگی نخاع کمر

تنگی نخاع کمر در اثر فشرده سازی ریشه های عصبی در قسمت تحتانی کمر ایجاد می شود موجب درد یا گرفتگی ‏عضلات پا در حین ایستادن های طولانی مدت یا پیاده روی در شما شود سایر علائم تنگی مجرای نخاعی کمری سوزن سوزن شدن ، بی حسی و سستی یا دردی که از ناحیه تحتانی کمر و پایین به سمت باسن یا پاها پخش می شود ، گرفتگی نوروژنیک نیز نشانه تنگی نخاع کمر است و به دلیل مشکل عصبی باعث گرفتگی یا درد در پاها می شود.
در موارد حاد تنگی مجرای نخاعی کمری، ممکن است اعصاب ناحیه مثانه یا روده تحت فشار قرار گیرد که ‏می تواند منجر به بی اختیاری نسبی یا کامل دفع شود. اگر در کنترل دفع ادرار یا مدفوع مشکلاتی دارید، ‏حتماً باید بلافاصله درصدد درمان دارویی آن برآیید.‏

 

تنگی نخاع | درمان تنگی نخاع

 

تنگی نخاع گردنی

این بیماری با باریک شدن کانال ستون فقرات در ناحیه گردن که اغلب در اثر ضعف مانند چرخش استخوان ، دیسک فتق یا شکاف دیسک ایجاد می شود ، مشخص می شود. تنگی نخاع گردنی ممکن است با افزایش سن رخ دهد و بعضی اوقات عارضه جانبی بیماری دیسک دژنراتیو ، آرتروز و آرتریت روماتوئید است.
این بیماری می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه گردن و ‏کتف شود و همچنین ‏موجب سردرد، کرختی، بیحسی و یا سستی ماهیچه ها شود. تنگی نخاع گردنی می تواند بر اعصاب کنترل کننده ‏تعادل شما، تاثیر گذاشته که منجر عدم تعادل می شود. 

 

تنگی نخاع پشت قفسه سینه

تنگی نخاع در پشت قفسه سینه در قسمت میانی ستون فقرات ایجاد می شود که ناشی از تنگ شدن کانال ستون فقرات در ناحیه پشت قفسه سینه است ، که اغلب توانایی بیمار در حرکت جانبی یا چرخش را محدود می کند. تنگی کانال ستون فقرات کمیاب است.

 

تشخیص و درمان تنگی مجرای نخاعی

تشخیص تنگی مجرای نخاعی می تواند مشکل مسئله ایی پرچالش باشد. علائم آن می تواند شبیه به علائم ‏بیماری های دیگر باشد، علاوه بر اینکه علائم ممکن است فقط گاهی اوقات ظاهر شوند. برای تشخیص ‏علت مشکل تنگی مجرای نخاعی باید چندین معاینه و آزمایش بر روی شما انجام شود این ‏معاینات و آزمایش ها به پزشک کمک می کند تا برنامه درمانی شما را تعیین کند، به گونه ایی که درد و ‏سایر علائم شما را کنترل کرده و در عین حال به بهبود شما هم کمک کند.‏    
شاید برای کمک به تشخیص پزشک برخی آزمایش ‏های تصویربرداری انجام شود. این مطالعات تشخیصی معمولا زمانی انجام می شوند که بعد از گذشت ۳ تا ۶ ‏ماه از مدت درمان، نظیر استراحت، داروهای ضدالتهاب، و درمان فیزیکی، علائم بیماری فروکش نکرده ‏باشند.‏    
معمولاً در ابتدا عکس اشعه ‏x‏ ساده گرفته می شود. این نوع عکس ها در مورد تشخیص وجود عفونت، ‏تومور و مشکلات مرتبط با ردیف ستون مهره ها سودمند هستند. در این عکس ها، ناحیه دیسک تنگ شده، ‏شکستگی ها، برآمدگی استخوانی یا آرتروز قابل مشاهده است.‏    
سی تی اسکن یا ام آر آی هم می تواند دیسک متورم شده را نشان دهد.

 

گزینه های جراحی

عمل جراحی ستون فقرات در صورتی پیشنهاد می شود که درمان های دیگر (مثل تزریق های فقراتی) بی ‏تاثیر باشند، و علائم بیماری شدید و پیشرونده باشند.

 

لامینکتومی (لامینکتومی رفع فشار)

نخاع در درون یک محفظه بسته به نام کانال نخاعی است که از پشت سر هم قرار گرفتن حلقه های استخوانی پشت هر مهره درست شده است. گاهی اوقات به عللی نخاع در درون این حلقه استخوانی تحت فشار قرار میگیرد و یا ریشه های عصبی که از نخاع خارج میشوند در حین خروج از این حلقه استخوانی تحت فشار قرار میگیرند. تنگ شدن فضا موجب فشار به نخاع و ریشه عصبی و بروز علائم بیماری میشود. یک راه خوب برای برداشتن فشار از روی عصب برداشتن قسمتی از حلقه استخوانی است. از این حلقه استخوانی لامینا بیش از دیگر قسمت ها در دسترس است. با برداشتن لامینا میتوان حلقه بسته استخوانی را در یک طرف باز کرده و در نتیجه فشار روی نخاع و عصب را کم کرد. لا مینکتومی نوعی جراحی است که از آن برای کاهش فشار بر روی ریشه های عصبی که از ستون مهره خارج میشوند استفاده میشود. در این نوع از جراحی قسمتی از استخوانی به نام لامینا را که بر روی عصب قرار گرفته خارج میکنند تا فشار کمتری به آن وارد شود. 

 

فیوژن ستون فقرات

فیوژن یا خشک کردن مهره ها در ستون فقرات به معنی اتصال مهره ها به هم است. در این نوع از عمل جراحی ممکن است دو و یا چند مهره به هم متصل شوند. هدف از این عمل جراحی از بین بردن درد، ناپایداری و یا دیگر علائم بیماری به وسیله از بین بردن حرکت بین مهره ها است.
بعد از هر نوع جراحی کمر ، پزشک ممکن است برای مدت زمانی فیزیوتراپی را توصیه کند. تمرینات مناسب می تواند به شما در رسیدن به قدرت و انعطاف پذیری کمک کند. 
 

 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین دکتر دیسک کمر در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید