از جراحی دیسک کمر و مراقبتهای بعد از آن بیشتر بدانید

مراقبت بعد از عمل دیسک کمر با پلاتین

 

جراحی دیسک کمر که می تواند شامل برداشتن بخشی یا همه دیسک بین مهره ای باشد در صورتی انجام می شود که دیسک کمر در وضعیت حاد و دردناکی قرار گیرد. عمل دیسک کمر باز آخرین مرحله از درمان دیسک است. 
چنانچه دیسک کمر تنها با درد همراه باشد، همچنین اگر بیمار درد کمر و یا درد سیاتیکی دارد ولی نقص عصب به‌وجود نیاورده، درمان طبی توصیه می شود، که البته درمان طبی شامل استراحت، ورزش های سبک، داروی ضد التهاب، ضد درد و صبوری در روند درمان است گاهی ممکن است پزشک تجویز یک هفته استراحت مطلق دهد این بیماران باید توجه داشته باشند که پس از کاهش درد و بهبود نسبی همچنان باید خم نشده و از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنند تا درد دوباره تشدید نشود.

جراحی دیسک گردن | دیسک گردن

 

چه زمان عمل دیسک کمر ضروری می شود؟

اغلب درد دیسک کمر تدریجی شروع می شود، به مرور زمان ممکن است درد به مرحله ای برسد که هنگام نشستن، برخاستن و خم شدن، به هنگام سرفه، عطسه، خندیدن، راه رفتن، بسیار شدید می شود و در حالت بسیار حادتر با اختلال عملکرد مثانه یا روده نیز همراه می شود. در این صورت چاره ای جز جراحی دیسک کمر برای برخی از بیماران باقی نمی ماند. 

 

مراحل جراحی دیسک کمر

بیمار رو ی شکم در وضعیت خوابیده قرار می گیرد، در این نوع جراحی نیاز به بیهوشی عمومی است، بعد از آماده سازی بیمار و ناحیه ی عمل، برش طولی 1-2 سانتی متر در خط میانی کمر ، مستقیماً بر روی ناحیه دیسک ایجاد می شود و برای دسترسی بهتر به دیسک بخش خلفی خلقه ی دور کانال نخاعی برداشته می شود، بخش کوچکی از استخوان لامینا برداشته می شود. برش در لیکمان زرد ایجاد می شود و دسترسی به اعصاب درون کانال نخاعی آسان می شود. در این مرحله سوراخی در خارج از لبه ی دیسک ایجاد می شود و با وارد کرد فورسپس به داخل فضای دیسک مواد نرم درون آن خارج می شود. سپس جراح با دقت تمام و دسترسی کامل تمامی اجزای آسیب دیده ی دیسک را خارج می کند. تمام مناطق اطراف نیز بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ اجزای اضافی از دیسک باقی نمانده است. ناحیه زخم معمولاً با آب استریل حاوی آنتی بیوتیک شسته می شود. لایه های برش خورده با چند بخیه قوی بسته شده است. معمولاً پوست با استفاده از چسب مخصوص جراحی بسته می شود و حداقل زخم باقی می ماند و نیازی به بانداژ ندارد. کل زمان عمل تقریباً 1 ساعت است.
 میزان موفقیت حاصل از جراحی دیسک باز بالاست و بسیاری از بیماران بعد از عمل دیسک کاملاً بهبود یافته اند.

 

جراحی دیسک کمر با پلاتین

پلاتین با قدرت مقاومت بسیار بالا و کم وزن برای مقاوم سازی هر نقطه از اسکلت بدن مانند مهره های کمر به کار می رود.

 

جراحی دیسک کمر با لیزر | تسکین دیسک کمر

 

عوارض عمل دیسک کمر

عمل دیسک کمر مانند هر نوع جراحی دیگری ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. عوارض عمل دیسک کمر نیز از این قاعده مستثنی نیست. این عوارض موقتی شامل موارد زیر است:
-واکنش به داروها یا بی هوشی 
-عفونت
-خونریزی
-ایجاد لخته های خون در پاها یا ریه ها
-گزگز و بی‌حسی دست و پاها یا درد منتشر شونده از ستون فقرات به دست و پاها
-آسیب عصبی، که می تواند منجر به فلج، ضعف، درد، اختلال عملکرد جنسی، یا بی اختیاری در کنترل روده یا مثانه شود.
از عوارض دائمی جراحی دیسک کمر می توان به عود مجدد دیسک اشاره کرد، عود مجدد دیسک اغلب در ۵ تا ۱۰ درصد موارد رویت شده است.

 

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

مدت زمان بهبودی بسته به بیماری زمینه ای تحت درمان و سلامت عمومی شما بین 1 تا 4 هفته متغیر است. ممکن است در محل برش احساس درد کنید. ممکن است درد اصلی بلافاصله پس از عمل تسکین نیابد.

جراحی دیسک کمر | جراحی دیسک کمر با لیزر

 

احساس درد در محل عمل جراحی تا چند هفته پس از جراحی کاملاً طبیعی است و به تدریج فروکش خواهد کرد. اگر درد تیر کشنده از ستون فقرات به پاهایتان کمتر شده یا بهبود یافته به این منظور است جراحی دیسک کمر موفقیت آمیز بوده است. گزگز پاها که ممکن است از قبل از عمل وجود داشته باشد و یا بعد از عمل خود را نشان دهد احتمالا به زمانی بیش از یک الی دو ماه برای بهبودی نیاز دارد.
دو هفته اول پس از جراحی برای مراقبت از محل زخم زمان مهمی است. زخم محل جراحی را روزانه پانسمان و استریل کنید. مدام  به پشت نخوابید تا به زخم فشار وارد نشود و گردش خون در لبه های زخم برقرار باشد. ده روز تا دو هفته پس از جراحی دیسک کمر برای معاینه ی زخم به جراح خود مراجعه کنید.
بهتر است تا ده روز پس از عمل، زخم حاصل از جراحی با آب تماس نیابد؛ معمولاً گزینه مناسب استفاده از پانسمان های ضد آب موجود در بازار است. در صورتی که ده تا چهارده روز پس از جراحی زخم شما توسط جراح بررسی شد و مشکلی برای زخم وجود نداشت، زمان استحمام شما فرا رسیده است.

 

بعد از میکرودیسکتومی یا جراحی دیسک کمرچه کاری نمی توانید انجام دهید؟

وقتی احساس خستگی کردید استراحت کنید.
سعی کنید هر روز قدم بزنید. 
از بلند کردن هر چیزی که باعث وارد آمدن فشاربه شما شود خودداری کنید. 
از انجام فعالیت های شدید مانند دوچرخه سواری ، دویدن ، وزنه برداری یا ورزش های هوازی خودداری کنید تا اینکه پزشکتان بگوید اشکالی ندارد.

مراقبت بعد از عمل دیسک کمر با پلاتین

 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین جراح ستون فقرات

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید