هرآنچه که باید از جراحی دیسک گردن بدانید

عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود می کند. در پایان دوره نقاهت، بیشتر بیماران از یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد صحبت می کنند.

پیش آگهی این جراحی تا حد بسیار زیادی به شدت فشاری که روی طناب نخاعی اعمال شده و همچنین مدت زمانی که بیمار این علائم را داشته است بستگی دارد. درکل، هر چه بیمار برای درمان درد خود سریع تر به پزشک مراجعه کند، شانس موفقیت بهبودی از جراحی بیشتر است.

جراحی دیسک گردن | جراحی دیسک کمر

 

انواع روش های جراحی دیسک گردن

برای جراحی دیسک گردن دو روش متداول وجود دارد این روش ها عبارتند از:

 روش قدامی یا روش از جلوی گردن

روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن

هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و انتخاب جراح با توجه به شرایط بیمار می باشد.

 

1-جراحی دیسک گردن از جلو

در برخی مواقع بیماران میبایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد برای بیمار جراحی پشت یا پستریور انتخاب می شود.

بیمارانی که تحت جراحی دیسک گردن را از جلو قرار می گیرند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد می کند و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار می آورد.

در این روش جراح با انسزیون های حدود 2 تا 3 سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن میشود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی حین جراحی، محل ضایعه را مشخص می کند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه می شود.

در زیر میکروسکوپ جراح لبه های مهره را در بالا و پایین فِرِز می کند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعاتی را که بر نخاع فشار وارد می کنند را خارج می کند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیفیشیال قرار داده می شوند.

بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی دیسک گردن می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را حس کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.

یک روز پس از جراحی بیمار از بیمارستان ترخیص می شود. در این روش 1 تا 3 دیسک مورد دسترسی قراردارد و این روش عارضه های کمی دارد.

 

درمان دیسک گردن | جراحی دیسک گردن خفیف

 

2-جراحی دیسک گردن از پشت

این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن خفیف، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

بیمار بر روی شکم خوابانده می شود و بعد از بیهوشی، 10 سانتی متر از پشت گردن آن توسط جراح باز می شود.

سپس بعد از جداکردن و برداشتن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند نخاع کاملا آزاد می شود.

اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که روی نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. در برخی موارد بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره دارند.

24تا 48 ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.

 

3-جراحی 360 درجه (جراحی همزمان)

نوع سوم جراحی دیسک گردن خفیف که عموما سنگین تر است؛ عمل های جراحی 360 درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیمارانی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد می کنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.

در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از 360 درجه و یا از دوطرف جراحی می شود.

بهبودی این بیماران 1 تا 2 روز است و بعد از آن با تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص می شوند. با وجود اینکه این روش جراحی پر خطر و سنگین تر از دو روش قبلی است برای بسیاری از بیماران لازم است که این کار انجام شود.

 بیشتر بدانید: علل دیسک کمر

 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین جراح مغز در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید