با دیسک گردن بیشتر آشنا شوید

در اثر فشار به مهره های گردن و حرکات نامناسب و چرخشی شدید و نیز قرار گرفتن گردن در وضعیت های نامناسب امکان آسیب مهره های گردن و دیسک گردن وجود دارد. حرکات ناگهانی گردن به سمت جلو و عقب بسیار برای مهره ها و دیسک گردن مضر هستند.      
وقتی دیسک بین مهره های گردن آسیب ببیند سبب گردن درد و محدودیت حرکات می شود. ولی اگر دیسک گردن جابجا و یا پاره شود که به آن فتق دیسک گردن گفته می شود سبب فشار روی ریشه عصب و یا نخاع می شود.
هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای گردن از علل مهم تحریک ریشه های گردنی و گردن درد با انتشار به اندام است.

جراحی دیسک گردن | درمان دیسک گردن

علت دیسک گردن

دیسک‌ گردن معمولاً با بالا رفتن سن رخ می دهد که نتیجه آن فرایندی موسوم به تحلیل دیسک می باشد، دیسک بین مهره ای به گونه ای متلاشی می شود که فضاهای بین مهره ها کاهش یافته و احتمال فتق و بیرون زدگی دیسک گردن افزایش می یابد.

 

علل ایجاد دیسک گردن بصورت زیر می باشد:

  • به عنوان اولین و مهم‌ترین علت ژنتیک بیمار مطرح است حدود ۷۳ درصد موارد دیسک گردن منشا ژنتیکی دارد
  • صدمه دیدن گردن یا کمر و پشت بدن
  • رگ به رگ شدن و پیچ خوردن
  • بلند کردن اشیاء به شیوه نامناسب
  • چاقی
  • استعمال دخانیات

 دیسک گردن خفیف | جراحی دیسک کمر با لیزر

 

علائم دیسک گردن و درمان دیسک گردن

بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن معمولاً از درد شدید یا خفیف یک طرف گردن رنج می برند که بیشتر ناحیه‌ پایین گردن را تحت تأثیر قرار می دهد؛ گاهی اوقات نیز علایم دیسک گردن در مرکز یا هر دو سمت گردن بروز می کنند. علائم بیرن زدگی دیسک گردن گاهی با درد منتشر شونده ای توأم هستند که تا پایین بازو، حتی تا دست و انگشتان یا داخل ناحیه استخوان کتف منتشر می شود و هر از گاهی منجر به ایجاد سر درمی شود.

 بیشتر بدانید: جراحی دیسک گردن

 

از علائم دیگر دیسک گردن می توان به سوزش بین دو کتف، احساس کاهش قدرت دست ها نیز اشاره کرد.

درمان دیسک گردن

برای درمان دیسک گردن خفیف از روش های زیر استفاده می شود:

 درمان درد گردن با گردنبند طبی

این گردنبندها حرکات گردن را قدری محدود می کنند و به عضلات گردن اجازه می دهند مدتی استراحت کنند و این موجب می شود فشار به ریشه های عصبی کمتر شود.

نکته مهم این است که این گردنبندها نباید به مدت طولانی بسته شوند چون موجب ضعیف شدن عضلات گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.

- درمان درد گردن با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و انجام دادن نرمش های طبی مخصوص برای افزایش قابلیت انعطاف گردن و تقویت عضلات گردن، به رفع علائم دیسک گردن کمک می کند.

گاهی اوقات از کشش سر و گردن هم برای کاهش علائم دیسک گردن استفاده می شود.

- درمان دیسک گردن با دارو

متخصص درمان دیسک گردن از داروهای ضد التهابی مثل پروفن، داروهای شل کننده عضلات و گاهی اوقات از تزریق مستقیم کورتیکو استروئید در اطراف ریشه های عصبی برای کاهش مشکلات مبتلایان به دیسک گردن استفاده می کند.

- درمان دیسک گردن با تزریق کورتیکو استروئید

در صورتی که اقدامات فوق نتواند موجب کاهش مشکلات بیمار مبتلا به دیسک گردن شود تزریق کورتیکو استروئید در فضای اپیدورال روش بعدی درمان دیسک گردن است.

- درمان جراحی دیسک گردن

در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب به روش های ذکر شده و یا در مواردی که بیمار از نظر حرکتی دچار فلج شده باشد از روش های جراحی برای درمان دیسک گردن استفاده می شود.

 بیشتر بدانید: بیماری دیسک کمر

 

دکتر شهرام شهسوارانی | بهترین جراح ستون فقرات در تهران

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید