۱۳۹۸/۱۲/۲۶

علل دیسک کمر

دیسک کمر گاهی به یکباره در نتیجه وارد شدن فشار بیش از اندازه و ناگهانی پاره می‌شود؛ برای مثال افتادن از نردبان و به زمین خوردن در حالت نشسته نیروی بسیار زیادی را به ستون فقرات وارد می‌کند، اگر این نیرو به اندازه کافی قوی باشد، یا به شکستگی مهره یا به پارگی دیسک می‌انجامد.

بیشتر بخوانید

۱۳۹۸/۱۲/۲۶

بیماری دیسک کمر

ستون فقرات کمری انسان همانند باقی قسمتهای ستون فقرات دارای یک ساختار مهندسی ویژه برای حفظ وضعیت ایستاده و فراهم کردن حرکات مختلف است. یکی از اجزای اساسی ستون فقرات برای ایجاد عملکرد، ساختارهای باریک و دارای قابلیت فشرده شدن به نام دیسک بین مهره ای می باشد.

بیشتر بخوانید

ورزشها و نرمش هایی که می تواند در تقویت عضلات گردن موثر باشند. دانستن چند نکته قبل از شروع ورزش های مناسب برای بهبود درد گردن ضروری است..

بیشتر بخوانید

۱۳۹۸/۸/۲۲

دیسک گردن

در اثر فشار به مهره های گردن و حرکات نامناسب و چرخشی شدید و نیز قرار گرفتن گردن در وضعیت های نامناسب امکان آسیب مهره های گردن و دیسک گردن وجود دارد. حرکات ناگهانی گردن به سمت جلو و عقب بسیار برای مهره ها و دیسک گردن مضر هستند.

بیشتر بخوانید

۱۳۹۸/۸/۲۱

جراحی دیسک گردن

عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود می کند. در پایان دوره نقاهت، بیشتر بیماران از یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد صحبت می کنند.

بیشتر بخوانید

ورزش های ویلیامز به حرکات نرمشی خاصی اطلاق می شود که در پیشگیری و درمان کمردرد مورد استفاده قرار می گیرد. ورزش های ویلیام برای کمر درد، تقویت عضلات لگن و عضلات کمر بسیار مفید است. ورزش ویلیام را باید تا مدت معینی ادامه داد تا شاهد نتایج دلخواه باشیم. این ورزش لازم است با شدت کم شروع شود و به تدریج سطح آن را افزایش داد، تا از وارد آمدن فشار ناگهانی بر ناحیه ی کمر خودداری شود. توجه کنید در زمان بیرون زدگی حاد دیسک از انجام این نوع ورزش ها اجتناب شود.

بیشتر بخوانید

تومورهای مغزی به دو دسته ی خوش خیم و بدخیم دسته بندی می شوند. منظور از تومور های خوش خیم، تومور هایی هستند که اغلب به آهستگی رشد می کنند، شواهد سلولی بدخیم در تشخیص توسط پاتولوژیست ها وجود ندارد و اغلب بهبودی کامل با جراحی  تومور و سایر روش های دیگر مانند رادیوتراپی و شیمی درمانی حاصل می شود. بنابراین اگر مراحل درمان به درستی انجام شود امکان برگشت این نوع از تومورها کم است و کشنده نیستند.

بیشتر بخوانید

جراحی بسته دیسک کمر با ایجاد برش های کوچک به نسبت جراحی باز بر روی ستون فقرات قابل انجام است. مزیت جراحی بسته علاوه بر ایجاد برش های کوچکتر اینست که  ضمن کاهش خونریزی، انقباض کمتری بر بافت‌های اطراف وارد می شود، بافت‌های کمتری از هم جدا می شوند که همه ی این ویژگی ها منجر به احساس درد کمتر و بهبودی سریع‌تر می شود.

بیشتر بخوانید

 تنگی کانال نخاعی زمانی آغاز می شود که مجرای نخاع و مجرای عصبی در ستون فقرات تنگ شده و نخاع و ریشه های عصب را تحت فشار قرار می دهد. تنگی کانال نخاع معمولا به تدریج و با بالا رفتن سن شیوع بیشتری میابد، البته این تنگی در افراد جوانی که به طور مادرزادی کانال نخاعی کوچکی دارند هم وجود دارد. علائم شایع تنگی کانال نخاعی پا درد و کمر درد است که در زمان انجام فعالیت درد در این نواحی شدت میابد. 

بیشتر بخوانید

زمانی که هیچ روشی برای درمان موثر کمر درد شدید، ناپایداری ستون فقرات و شکستگی ها وجود نداشته باشد جراحی فیوژن تنها راه درمان خواهد بود. فیوژن یا جوش دادن مهره ها به معنی اتصال مهره ها به یکدیگر برای برای از بین بردن ناپایداری، درد و حرکت بین مهره ها و ثبات آنها است. ناپایداری ستون فقرات و شکستگی ها ممکن است باعث عوارض جدی تر مانند آسیب به طناب نخاعی و یا تغییر شکل در ستون فقرات شود. 

بیشتر بخوانید

دیسک کمر در بارداری به دلیل افزایش وزن نوزاد و به دنبال آن با افزایش فشار بر ستون فقرات در زنان باردار، می تواند بسیار دردناک شود. خوشبختانه، دیسک کمر و بارداری خطری برای سلامتی کودک ایجاد نمی کند و از طریق تغییر در سبک زندگی یا روش های جزئی و درمانی می توان درد ناشی از آن را کاهش داد. در برخی موارد، زنان باردار متوجه بیرون‌زدگی دیسک خود نمی‌شوند و نمی‌دانند که در دوران بارداری خود دچار این عارضه هستند.

بیشتر بخوانید

از طریق بررسی های علمی ثابت شده است که درد کمر و ورزش ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. با انجام ورزش های متناسب با درد کمر، می توان دردهای ناشی از دیسک را کاهش داد.

بیشتر بخوانید

جراحی دیسک کمر که می تواند شامل برداشتن بخشی یا همه دیسک بین مهره ای باشد در صورتی انجام می شود که دیسک کمر در وضعیت حاد و دردناکی قرار گیرد. عمل دیسک کمر باز آخرین مرحله از درمان دیسک است. 

بیشتر بخوانید

تنگی کانال نخاع عبارت است از باریک شدن ستون فقرات است که منجر به فشرده سازی نخاع و اعصاب ستون فقرات می شود تنگی کانال نخاع معمولاً در خود کانال نخاعی ، به طور کلی در گردن (به نام تنگی نخاع گردنی) یا کمر (به نام تنگی کانال کمری) یا توراکس ستون فقرات رخ می دهد و غالباً منجر به درد مزمن کمر و گردن می شود. این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود ، اگرچه احتمال بروز بیماری در افراد جوان نیز وجود دارد. 

بیشتر بخوانید

بیماری های عصبی عضلانی نام کلی گروهی از بیماری هاست که در آنها اعصابی که مسؤول حرکات ارادی عضلات ما هستند، تحت تاثیر قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید

مولتیپل اسکلروز یا بیماری MS( تصلب بافت چندگانه ) یک بیماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. یعنی اینکه سیستم ایمنی بدن به طور اشتباه به بافت چربی مغز و نخاع آسیب رسانده و آن را مورد حمله خود قرار داده و یا اینکه در سلول‌های تولیدکنندهٔ غلاف میلین  اختلال ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید

کیفوپلاستی نوعی جراحی است که با تزریق ماده‌ای شبه‌ سیمانی در کاهش درد شکستگی‌های فشاری ستون فقرات کاربرد دارند، کیفوپلاستی برای کاهش درد و حمایت از ستون فقرات و مهره ها ی فشرده شده بکار می رود.

بیشتر بخوانید

فتق دیسک  کمر یکی از مشکلات رایجی است که باعث درد گردن، بازو، کمر، و پا می شود و این مشکل معمولاً در افراد بین سنین 30 تا 50 سالگی مشاهده می شود و به این مشکل در اصطلاح لغزش دیسک یا پارگی دیسک کمر نیز می گویند.

بیشتر بخوانید

تومورمغزی به  رشد غیر طبیعی توده ای در مغز اطلاق می شود. تومورمغزی دارای انواع مختلفی است و در دو دسته ی تومورهای مغزی خوش خیم یا سرطانی و بدخیم قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید

برخی افراد ناخودآگاه همیشه به یک طرف خم می‌شوند. به طوری که یکی از شانه‌ها یا کتف‌هایشان بالاتر از دیگری قرار می‌گیرد. چنین افرادی معمولا مبتلا به انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز هستند.

بیشتر بخوانید

دررفتگی یا لقی مهره کمری شرایطی است که طی آن یکی از مهره‌های ستون فقرات بر روی مهره دیگر بلغزد.

بیشتر بخوانید